Piltide raamimisel kasutatavad klaasid ja nendest sobivaima valimine

Kui 1990ndate alguses piltide raamimisega alustasime, oli saadaval ainult kirgas klaas, ja kui saigi valida, siis ainult 3 ja 4 mm paksuse klaasi vahel. Täna on valikuid oluliselt rohkem ning õigesti valitud klaas võimaldab kunsti paremini eksponeerida ja aitab seda säilitada ka järgnevatele põlvedele. Toome siin välja klaasid, mida raamimiseks kasutame, ning nende põhilised head ja vead, mis loodetavasti muudab sobiva klaasi valimise lihtsamaks.

Foto 1. Vasakul matt klaas, keskel Artglass, paremal harilik kirgas klaas

Miks ja kus kasutatakse klaasi piltide raamimisel?

Klaasi kasutatakse peamiselt paberil tööde raamimisel (graafika, joonistused, fotod, plakatid, aukirjad, kaardid jmt), kuid on omal kohal ka ruumiliste esemete raamimisel. Klaasi eesmärk on pilti väliste tegurite eest kaitsta. Peamised välised tegurid on tolm, niiskus, kuumus, UV-kiirgus ja mehaanilised vigastused (millegagi vastu minnes).

Artglass – nähtamatu pildiraami klaas

Artglass ehk nähtamatu klaas on spetsiaalselt piltide raamimiseks välja töötatud klaas, mis on kaetud peegeldusi vähendava kihiga (peegelduva valguse osakaal vaid kuni 1%). Kuna peegeldusi ei teki ja valgus läbib seda klaasi hästi, siis on pildid väga teravalt ja selgelt vaadeldavad ning värvid kontrastsed. Eriti hästi tuleb selle eelis välja ruumiliste esemete raamimisel, jättes mulje, et klaasi ei olegi ees. Nähtamatut klaasi on saadaval nii 70%- kui ka 99%-lise UV-kaitsega. Kui soovite oma kunsti võimalikult selgelt ja teravalt vaadelda ning anda sellele kõrgema UV-kaitse kui tavalisel või matobel-klaasil, siis on Artglass suurepärane valik. 70%-lise UV-kaitsega Artglass on hinna ja omaduste suhte poolest hea valik.

Foto 2. Artglass’i ja hariliku kirka klaasi peegelduse ja teravuse võrdlus

Matobel-klaas

Matobel-klaasiks nimetatakse klaasi, mis on ühelt poolt kirka ja teiselt poolt matistatud pinnaga. Väljapoole jääv matt pind eemaldab suurema osa peegeldustest ja sissepoole jääv kirgas pind tagab pildi maksimaalse võimaliku teravuse. Kuna üks pool on matistatud, on pildi teravus siiski väiksem kui läbipaistva klaasiga. Matobel-klaasi ei saa kasutada ruumiliste esemete raamimisel, sest klaasi eemaldumisel muutub pilt häguseks. Matobel-klaasi UV-kaitse jääb samasse suurusjärku hariliku kirka klaasi omaga.

Harilik kirgas klaas

Harilik kirgas klaas on hinnalt kõige soodsam ja sõltuvalt sellest ka enim kasutatav klaas, kuid sellel on vaadeldavatest klaasidest ka kõige madalam UV-kaitse (u 44%), mis ei kaitse pilte piisavalt UV-kiirguse põhjustatava pleekimise ja tuhmumise eest. Hariliku kirka klaasi teiseks suureks puuduseks on omadus tekitada intensiivse valgusega ruumides rohkelt peegeldusi ja muuta seetõttu pildid raskesti vaadeldavaks. See klaas sobib olukordades, kus pildile langeb vähe otsest ja teravat valgust ning UV-kaitse ja kunsti aastatepikkune säilimine ei ole oluline.

Kirgas plastklaas

Läbipaistev plast on visuaalsete omaduste poolest sarnane hariliku kirka klaasiga, tekitades rohke valguse korral peegeldusi, mis muudavad pildi vaatlemise raskemaks. Kuna plasti erikaal on väiksem tavalise klaasi omast, siis on see suurepärane materjal olukordades, kus on tegu väga suuremõõdulise tööga või on muul põhjusel vaja raamitud pildi kaalu vähendada. Kui varem muutusid plastklaasid kollakaks juba mõne aastaga, siis täna loetakse kvaliteetsete toodete elueaks kuni 30 aastat. Kuna plast on löökidele oluliselt vastupidavam, siis on plastklaas hea lahendus ka kohtades, kus on oht klaasi purunemiseks. Läbipaistev plastklaas on ka hea UV-kaitsega (u 84%). Silmas tuleb pidada, et kirgas plastklaas on vastuvõtlik kriimustustele ning puhastada tuleks seda nii vähe kui võimalik, kasutades pehmet lappi.

Foto 3.Erineva paksusega plastklaasid

Matt plastklaas

Matt plastklaas sarnaneb matobel-klaasiga – selle pildi poole jääv külg on kirgas ja väljapoole jääv pind matistatud. Matistatud pind eemaldab suure osa peegeldustest ja pilt jääb hästi vaadeldav ka rohke valgusega ruumides. Matt plastklaas ei sobi ruumiliste esemete raamimiseks, kuna pilt muutub plasti eemaldumisel häguseks. Kuna matistatud plastklaasil on 99%-line UV-kaitse, siis on see väga hea lahendus töö kaitsmiseks UV-kiirguse eest.

HC- (kriimustuskindla) kattega läbipaistev plastklaas

Kriimustuskindla kattega plastklaas on kirkast läbipaistvast plastist, mis on ühelt küljelt kaetud kriimustuskindla ja 99%-lise UV-kaitse andva kihiga. Et materjali pind on läbipaistev, siis on peegeldused otsese valguse käes sarnased hariliku läbipaistva klaasi ja plasti omadega. See klaas sobib hästi piltidele, millele on vaja tagada võimalikult kõrge UV-kaitse ning samas ka võimalikult selge läbipaistvus ja kerge kaal.

Olulisemad nüansid, mida klaasi valikul silmas pidada

  • Koht, kuhu raamitud pilt riputatakse ja sellele langeva otsese valguse hulk
  • UV-kaitse vajalikkus
  • Pildi teravuse olulisus seda vaadeldes
  • Kas on purunemisoht või mitte (plast või naturaalne klaas)
  • Kas raamitud pildi kaal on oluline või mitte. Kui on, siis valida kergema erikaaluga plastklaas

Foto 4. Klaasi lõikamine