4 levinumat võimalust, kuidas raamida maali või fotolõuendit

Lõuendile maalitavad pildid ja trükitavad fotod on meie jaoks üks kõige sagedamini raamitavaid töid ning nii tekib ka klientidel sageli küsimusi, milliseid lahendusi soovitame.

Enamus lõuenditest jõuavad meile rullikeeratuna. Kuna selliselt on pilt kõige kompaktsem, siis sobib see lahendus suurepäraselt transportimiseks või lihtsalt hoiustamiseks. Seinale riputamiseks tuleb lõuend eelnevalt aga alusraamile pingutada.

Järgnevalt tutvustame nelja peamist võimalust, kuidas fotolõuend või maal seinale riputamiseks raamida.

 

1. Alusraamile pingutatud lõuend ilma pealisraamita

Kui prinditud fotol on servades pildi peegeldused või maalil servade pind värvitud, siis on võimalik lõuend pingutada ainult alusraamile ja riputada seinale ilma pealmise raamita.

Lõuendi alusraame valmistatakse peamiselt puidust, kuid suuremate mõõtude (2 meetrit ja rohkem) puhul ka alumiiniumist. Meie valikus olevad alusraamid on valmistatud kvaliteetsest männi liimpuidust, mis minimeerib riski, et raam aja jooksul kõveraks kuivaks. Lõuendi alusraamide valikuga saab tutvuda siin.

2. Alusraamile pingutatud lõuend klassikalise pealisraamiga

Kui lõuend on juba alusraamil, on sellele võimalik lisada meelepärase stiili ja värvusega pealisraam. Kui alusraam on kõver, diagonaalide pikkused erinevad palju või puudub võimalus lõuendit kiilude abil juurde pingutada, siis soovitame lasta selle enne raamimist uuele alusraamile pingutada.

Pildiraami valides tuleb silmas pidada ka seda, et raami valts (sisemine aste, kuhu pilt sisse läheb), oleks piisavalt sügav ja kataks ära alusraami. Kui raam on küllaldaselt lai või pilt jääb vaid otse vaadeldavaks (näiteks koridori otsaseina riputatav pilt, mida küljelt vaadelda ei saa), siis võib alusraam olla kõrgem kui pildiraamil oleva astme sügavus.
Pildiraamide valikuga saab tutvuda siin.

3. Alusraamile pingutatud lõuend kahe pealisraamiga

Kui on soov saada võimalikult lai pildiraam või kahe eri tooni või kujundusega raami kokku sobitada, siis saab kasutada alusraamil lõuendi ümber kahte pealisraami. Kahte raami kasutades on võimalik tekitada ka paspartuu-efekt (paspartuu on pabermaterjal, mida kasutakse peamiselt graafilistel töödel, fotodel ja muudel klaasi alla raamitavatel töödel).

4. Alusraamile pingutatud lõuend L-profiilraamiga

Kui tavalise pildiraami puhul kinnitatakse alusraamil lõuend raami tagant poolt, siis L-profiiliga raami puhul nn uputatakse alusraamil lõuend hoopis pealtpoolt. Vastavalt eesmärgile jäetakse raami esimese serva ja alusraamil lõuendi vahele 0,5–1,5 cm. L-profiiliga raame valmistatakse eri sügavusega ning kõrgus tuleb valida vastavalt lõuendi (alusraami) paksusele. Kuna L-profiiliga raam jätab lõuendi küljed paistma, siis vaatajale jääb selgelt näha, et tegu on ruumilise tööga. Samuti peaksid ilusa tulemuse saamiseks olema pildi servad värvitud või fotode puhul prinditud sinna sama foto peegeldused.

Sobiva pildiraami valimine

Õlimaalile või fotolõuendile on kõige parem raami valida siis, kui see on juba alusraamile pingutatud ja saab koos pildiraami näidisnurgaga proovida, kas raam sobib või mitte.
Kuna pildiraamide valik on väga lai, siis kõige parem on raami valimiseks külastada meie esindust, kus kogenud nõustajad aitavad välja valida pildiga kõige paremini sobiva lahenduse.